Lokal Biyogaz Santrali Proje Geliştirilmesi

Aşağıdaki yazıyı birkaç ay önce yazmıştım. Bu ülkede olabilecek enerji açığına, Atıkların rahatça bertarafına kolaylık getirecek ve oldukça ucuz , rekabet edilemez fiyatlarla tüm çiftliklerin Biyogaz tesisleri kurulabileceğinden umutluydum.

Bu ülkede yine bir şeyi düşünemedim. Aklıma bile gelmedi. YEREL HALKIN GÜCÜ…

Ben bur da açıkça ifade ediyorum. Gidin herhangi bir bölgeye ve inceleyin. Yerel halkın tamamında süt hayvanı yetiştiriciliği var. Bu en az 2 hayvan en fazla 20 hayvan olmak üzere evlerine bitişik ahırlarda bulunmaktadır. Bu halk çıkan gübreleri ne yapıyor dersiniz? Hep beraber düşünelim. Bu arkadaşlar gübreleri çevreye zarar vermemek için Belediyenin onlara göstermiş olduğu atık toplama merkezine götürmekteler. Belediye bu atıkları separe ederek katı ve sıvı forma çevirmekte.  Sonrasında bu atıkları güvenli bir şekilde gübre yaparak atıkları kontrol etmektedir.

Yada herhangi bir bölgede yapılanmış çiftlikleri düşünelim, bunlar büyük baş besi yada süt hayvan yada tavuk çiftlikleri olsun. Bu çiftliklerde yukarıda anlattığım örgütlenmiş bilinçli topluluk ve atıkları güvenli bertaraf ediyor.

YALAN…HEMDE KOCAMAN BİR YALAN BUNLAR….

Ben atıkları kontrol altına almış çevreye zarar vermeyen çiftlikleri ( VARSA ) bu konunun haricinde tutuyorum. Bu konuda kendi çabalarını sunan Belediyeleri ( VARSA )hariç tutuyorum.

BEN GÖRMEDİM…

Vatandaş her şeyi iyi bilir. Her zaman da haklıdır. Bu hayvanların gübrelerini akşamları traktörleri ile güya kimse görmeden açık da bulunan hazine arazilerine, Belediyenin arazisine götürüp dökerler. Her yer koku içerisinde ve haşerenin önünü alamasınız. ALIŞILMIŞ ARTIK HERŞEYE.

Belediye Başkanı bilir.. Halk Bilir. Çevre il ya da ilçe müdürü bilir. Valilik bilir. Kaymakam bilir.

BİR BEN BİLMİYORMUŞUM…

ÇÜNKÜ BÖYLE BİR YERE YATIRIM MALİYETİNİDE AYARLAYARAK BİYOGAZ TESİSİ KURALIM DEDİK,

HALK İMZA ÜSTÜNE İMZA TOPLAYARAK REDDETTİ.

Yıllardır Enerjiyle uğraşırım, Rüzgar enerji yatırımlarında  yerel halkın gürültüden rahatsız olmaması için planlama yaparız…Solar planlamamızda hatıl arazileri göz önüne alırız. Hes projelerine planlamaları çok çok iyiyse ayrı tutmak koşulu ile karşıyım..

Ama senin çevreye rastgele attığın atıklar ve kokunun içerinde yaşadığın bölgeye biri gelmiş BİYOGAZ enerji santrali kuracak.. Sen topluca karşı çıkıyorsun. OLMAZ YAHU…

Kayhan Kalelioğlu 2013

Yorumlar kapalı.